Овен - це, без сумніву, одна з найзнаменитіших зодіакальних сузір'їв, незважаючи на те, що в його складі не знайдеться зірок яскравіше другої величини. Сузір'я Овен складається переважно зі слабких зірок, але, якщо ніщо не заважає його спостереженням, кожен може сміливо розглядати не менше 50 зірок в його складі навіть неозброєним оком. Головними зірками даного сузір'я є Хамаль, Шератан і Мезартхім, які в астрономії іменуються зірками другої, третьої і четвертої величин
«Територіально» воно розташоване між сузір'ями Тельця і Риб. Ще простіше зорієнтуватися, якщо ви опустіть свій погляд на карті зоряного неба трохи південніше сузір'я Трикутника.Однак, розпізнати дане сузір'я непосвяченим людям не так вже просто, адже Овен не є ніякої особливої геометричної фігури. Три головні зірки Хамаль, Шератан і Мезартхім просто утворюють дугу, а решта слабкі зірки розкидані так безладно, що можна лише позаздрити фантазії стародавніх греків, які побачили в такій хаотичній розсипи образ міфічного барана, а в дузі з трьох основних зірок - його довгі роги з завитками. Саме таким було зображення сузір'я на старовинних картах зоряного неба.
З приходом осені настає найкращий час для спостереження його і в південній частині горизонту. Побачити його можна без проблем в будь-якій точці Росії, особливо, довгими листопадовими ночами. Що ж стосується розташування Сонця в даному сузір'ї, то прийнято вважати, що в даний час Сонце в Овні знаходиться в період з 19 квітня по 13 травня.
Сузір'я Овен займає під собою площу в 441,1 квадратний градус зоряного неба. На особливу увагу заслуговують тільки три з них. Пройдемося по ним по порядку, починаючи з найяскравішою - зірки Хамаль.
Хамаль, що в перекладі з арабської означає «бараняча голова» або «підріс агнець». Її видима величина становить 2.00m, вона відноситься до спектрального класу K2 III. Ще Птолемей відзначав, що дана зірка не входить в малюнок сузір'я, проте, він же дав і наступний коментар: «Зірка над головою». Саме тому в фігурі сузір'я її розпорядженні «на морді» або «над головою» Овна.
Наступна яскрава зірка із сузір'я - це Шератан. Її називають бетою Овна, вона ж другий або північний його ріг. З арабського Шератан можна перевести як «дві відмітини» або «два знака». Бету Овна відносять до спектрального класу А5V, тобто вона є зіркою головної послідовності. Шератан є також подвійною зіркою, отже, у неї є гравітаційний компаньйон. Період обертання останнього становить 107 днів, а оцінка маси дозволяє стверджувати, що він відноситься трохи до іншого спектрального класу - G. Видима зоряна величина Шератан знаходиться в межах 2.64m.
Третя за яскравістю зірка в розглянутому сузір'ї традиційно називається Мезартхім, вона ж гамма Овна. Мезартхім цікава тим, що вона стала чи не першою зіркою, подвійність якої відкрили ще за допомогою телескопа в далекому 1664 році. Дана обставина було встановлено Робертом Гуком. Говорячи про її видимої зоряної величини, вчені називають значення 3.88m. Спектральний клас даної потрійний зірки, розташованої за 204 світлових роки від Землі, - B9 V.
Говорячи про історію сузір'я, не можна не згадати відоме золоте руно. Ще шумерські племена називали Овна «сузір'ям барана», того самого золоторунний, який вберіг міфологічних Фрикса і Галлу від їх мачухи Іно. На цьому барана брат і сестра добиралися до Колхіди по повітрю, але сестра, злякавшись висоти, впала і втопилася в протоці. Фрікс вдалося дістатися до місця призначення, тоді він приніс баранів жертву, а його руно подарував Зевсу. Інша версія свідчить, що сузір'я названо ім'ям Овна, який показав шлях дороги в пустині богу Бахусу. Тоді він не просто помістив барана на небі, але розташував його там, де проходження Сонця викликає розквіт усієї природи.