ГОЛОВНА

СОНЯЧНА СИСТЕМА

ВЕЛИКА КАРТА

ЗАДАЧІ

ПРО САЙТ




Маленьке сузір'я Ліра

Сузір'я Ліра - маленьке, але дуже симпатичне сузір'я, яке на небі займає приблизно 286,5 квадратних градусів. Неозброєним оком в цьому сузір'ї можна легко розрізнити 75 зірок. Однією з найяскравіших зірок є Вега. Якщо окреслити скупчення зірок, які входять в це сузір'я, то вималюється паралелограм - характерна постать цього сузір'я.

Cпостереження

Сузір'я Ліра в середніх широтах видно майже цілий рік. Лише зрідка він ховається за горизонт, але і в ці періоди його можна побачити або на світанку, або на заході. Найкраще Ліру спостерігати, починаючи з травня і закінчуючи жовтнем. Воно відноситься до невеликих планет. Але, не дивлячись на свої розміри, вони не поступаються іншим, більш потужним, по красі і насиченістю цікавими об'єктами. Найбільш найближчими сузір'ями, за допомогою яких можна знайти Ліру, є Лебідь, Лисичка, «голова» Дракона і Геркулес.

Цікаві об'єкти

Сузір'я Ліри має невеликий розмір, але дуже насичена красивими і цікавими об'єктами. Тут знаходиться одна з найяскравіших зірок на нашому нічному небі - Вега. Можна знайти і подвійні системи. Цефеїди, змінні - всі ці об'єкти можна знайти в сузір'ї.

Вега

Вега - зірка, яка має нульову зоряну величину. Четверте за яскравістю світило нічного неба. Знаходиться вона в вершині паралелограма. Відноситься Вега до блакитних гігантів і має діаметр в два рази більше, ніж у нашого Сонця.

β Ліри

β Ліри - одна з найцікавіших зірок. Її примітність в тому, що це затемнення зірка і є змінною. Вона оточена газо-пиловим кільцем і має розширюється оболонку.

ε Ліри

ε Ліри - подвійна система, складові елементи якої можна запросто розрізнити неозброєним оком. Якщо застосувати телескоп з 100 кратним збільшенням - можна побачити примітність і цієї системи. Кожен з елементів сам є подвійною системою. Вивчивши більш детально ці зірки, астрономи виявили, що одна з них є теж подвійною системою, тільки дуже тісною. Таким чином, ε - п'ятиразова система.

Історія сузір'я

Ліра є дуже древнім сузір'ям. Входить в каталог зоряного неба Клавдія Птолемея під назвою «Альмагест». Будучи самим улюбленим музичним інструментом древніх греків. Але малювалося сузір'я у вигляді шуліки (Вега - падаючий шуліка), який тримає ліру в лапах.