ГОЛОВНА

СОНЯЧНА СИСТЕМА

ВЕЛИКА КАРТА

ЗАДАЧІ

ПРО САЙТ




Cузір'я Діва

Сузір'я Діва - це не просто найбільше сузір'я серед своїх зодіакальних родичів. Це ще і друге за розмірами після Гідри сузір'я на всьому зоряному небі! Територіально Сузір'я Діва зайняло місце на екваторі, між с лева і Терезів. У слідстві прецесії земної осі, саме в цьому сузір'ї сьогодні розташовується точка осіннього рівнодення.

Як його знайти

Щоб виявити сузір'я, жителям Північної півкулі Землі потрібно спочатку відшукати Ковш в сузір'ї Великої Ведмедиці. Потім просто провести вниз від його ручки уявну лінію. Спочатку на шляху попадеться помаранчева зірка Арктур ​​із сузір'я Волопаса, а потім на продовженні цієї лінії виникне біло-блакитна зірка - це Спіка, найяскравіша зірка в складі Водолія. Щоб напевно переконатися в тому, що ви знайшли вірне сузір'я, знайдіть з правого боку невеликий квадрат, яким є сузір'я Ворона.Ми вже згадали, що за Дівою закріпилося друге місце за масштабністю серед інших зоряних об'єктів. Не дивно, адже дане сузір'я зайняло третю частину всього небосхилу! В числах це можна виразити як +1295 квадратних градусів зоряного неба. При хороших умовах спостереження неозброєним оком можна побачити 171 зірку зі складу даного зодіакального сузір'я. Ми не будемо описувати кожну з них, але обов'язково торкнемося деяких найяскравіших.

Коли ми можемо побачити сузір'я?

Найкраще Діву можна розглянути на початку весни, а саме в березні - квітні, коли воно переходить в південний обрій. Завдяки тому, що сузір'я має значні розміри, Сонце в ньому знаходиться більше місяця - починаючи з 16 вересня і аж до 30 жовтня. На старовинних зоряних атласах Діву представляли, як дівчину з колоском пшениці в правій руці. Однак не кожен здатний розгледіти в хаотичної розсипи зірок саме такий образ. Проте, знайти сузір'я Діви на небі не так уже й складно. В її складі є зірка першої величини, завдяки яскравому світлі якої Діву можна легко розшукати серед інших сузір'їв.

Альфа Діви або Спіка

Почнемо з найпомітнішою зірки в Діві - зі Спікі. Її назва перекладається з латинської як «пшеничний колос». Дана зірка найбільша в розглянутому сузір'ї. Примітно, що серед міріад зірок на всьому неосяжному небосхилі, Спіка завдяки своїй яскравості займає почесне шістнадцяте місце. Її видима зоряна величина дорівнює приблизно 1,04m. Цікавий факт: Спік можна побачити не тільки на небі, але ще і на бразильському національному прапорі.Цікаво, що зазначена вище зоряна величина не є постійною - вона коливається в межах + 0,92m ... + 1,04m, а все тому, що Спіка - зірка змінна. Крім того, дане світило є типовою подвійною системою. Спіка і її компаньйон обертаються одна відносно одної з періодом в чотири дні. Між двома компонентами пролягає досить малу відстань - всього лише 0,12 астрономічної одиниці, тому обидві зірки мають еліпсоїдну форму.Останнє є причиною того, що площа поверхні випромінювання, яка звернена до нас, спостерігачам, періодично змінюється. Такі зірки ставляться до категорії змінних обертових еліпсоїдних світил. В даному класі зірок Спіка є найяскравішим представником.

Порріма або гамма Діви

На другому місці за яскравістю після альфи Діви варто її гамма, яка відома в науці під різними іменами. В атласі астронома А. Бечвари вказано назву Аріх, однак значення даного найменування невідомо. Найбільш поширеним вважається назва Порріма. Таке ім'я носила супутниця древньої богині пророкувань. Так чи інакше, Порріма є подвійною зіркою з видимою зоряною величиною 2,75m.Сьогодні гаму Діви можна побачити тільки в досить великі оптичні прилади. До 1990 року її можна було сміливо спостерігати в аматорський телескоп, але сьогодні, з огляду на те, що два компонента Порріма сильно зблизилися, так просто її вже не розгледіти. Компоненти цієї подвійної системи є практично близнятами. Вони відносяться до категорії жовто-білих зірок з спектрального класу F0.Температура поверхні зірок Порріма істотно перевищує температуру Сонця і становить 7000 К. Відстань між складовими даної системи приблизно 40 астрономічних одиниць. Період обертання зірок становить цілих 170 років, тому спостерігачам складно помітити, як змінюється їх взаємне розташування.

Історія сузір'я

Наостанок, залишимо трохи місця для міфології. Говорячи про походження образу сузір'я, варто згадати грецьку богиню Діку, що відповідає за правосуддя. Є повір'я, що богиня настільки була розчарована людством, його вчинками і гріхами, що просто розправила крила і злетіла в небо, оселившись близько сузір'я Терезів. Як відомо, саме ваги сьогодні асоціюються з правосуддям.