ГОЛОВНА

СОНЯЧНА СИСТЕМА

ВЕЛИКА КАРТА

ЗАДАЧІ

ПРО САЙТ




Cузір'я Фенікс

Повний загадок сузір'я Фенікс звили своє гніздо в Південній півкулі небосхилу. Це сузір'я включає в себе 68 зірок, видимих ​​без допомоги оптичних приладів.

Загальні відомості

Найпомітніша і відома зірка небесного освіти - Анка, яка є його альфою і має видиму величину, рівну 2,4. Сузір'я Фенікс містить тільки сім зірок яскравіше четвертої видимої величини. З числа значущих об'єктів у сузір'ї можна особливо виділити спіральну галактику NGC 625, яка разом з рядом інших зоряних об'єктів утворює групу Скульптора з центром в однойменному сузір'ї.

Місцезнаходження на небосхилі

Фенікс оточений такими сузір'ями як Скульптор, Тукан, Журавель, кут Південної Гідри, Піч і Ерідан. Повністю його можна побачити, якщо перебувати на південь від 32 паралелі Північної півкулі. Не маючи яскравих зірок, Фенікс служить фоном для свого більш виразного оточення. Яскравіше за всіх на цій ділянці небозводу сяють Ахернар - зірка із сузір'я Ерідан, і Фомальгаут, що входить до Південної Рибу. Між ними і знаходиться Анка, яка буде третьою за яскравістю на лінії, що з'єднує ці зірки. Таким способом можна відшукати сузір'я. Чотири зірки Фенікса утворюють фігуру схожу на ромб з вигнутим «хвостиком» з трьох ще більш бляклих зірок.

Головні дійові особи сузір'я

Альфа Фенікса

Анка є помаранчевим гігантом, які мають середні розміри і знаходяться на етапі гелиевого горіння. Після його завершення зірка скине зовнішню оболонку і, утворивши планетарну туманність, перетворитися на білого карлика. В даний час зірка має спектральний клас К0 і яскраво виділяється на небосхилі, особливо на тлі тьмяного оточення. Анка - подвійна зірка, але через малий розмір її супутника дані про нього відсутні. Відстань від Сонячної системи до Анки оцінюється в 77 світлових років. Назва має арабське коріння і означає птицю Фенікс, що, мабуть, послужило причиною надання небесному утворення імені міфологічної птиці.

бета Фенікса

Другою за яскравістю зіркою сузір'я є Бета Фенікса (як і Анка вона подвійна), вона має видиму зоряну величину, рівну 3,32. Відстань від Сонячної системи до цієї пари оцінюється в 198 світлових років. Окремо компоненти цієї зірки приблизно рівні і їх зоряні величини складають 4 і 4,2. Великий інтерес дослідників викликає Дзета Фенікса, яка є зоряної системою, що складається з чотирьох зірок. Їх сумарна видима величина становить 3,94, а відстань до них - 280 світлових років.

Історія сузір'я

Петер Планціус, використовуючи дані голландських мореплавців, освоювали південні моря і тісно спілкуючись з ними, ввів в ужиток це нове для того часу сузір'я. Володіючи більшою фантазією, ніж сучасне людство, він побачив в «ромбі з хвостиком» обриси легендарної птиці Фенікс, здатної вмирати, перетворюючись на попіл, і відроджуватися знову. Сталося це в 1598 році, а вже через п'ять років Йоганн Байєр, погодившись з даною назвою, включив його в свій небесний атлас, названий «Уранометрія», що став першим повним зведенням небесних утворень, відкритих на той момент в обох півкулях.