star/ ПЛАНЕТИ СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ

ГОЛОВНА

СОНЯЧНА СИСТЕМА

ВЕЛИКА КАРТА

ЗАДАЧІ

ПРО САЙТ
Центавр - одне з найбільших сузір'їв

На жаль, з середніх широт Північної півкулі Землі видно лише частину сузір'я Центавр, а об'єкти в ньому через свою низьку положення над горизонтом можуть спостерігатися з певними незручностями.

Де і як спостерігати сузір'я

Ще тривалої весняної вночі низько-низько над південним обрієм піднімається сузір'я Центавр (іноді його називають Кентавр). Для більшості жителів Північної півкулі це область неба є недосяжною, так як по відміні сузір'я розташовується від -30 до -64 градусів. На середніх північних широтах видно лише половину сузір'я Центавр.

Основні зірки сузір'я

Найяскравішою зіркою сузір'я є α Cen. Це зірка, що має видиму сумарну яскравість в -0,27m. Альфа Центавра - фізично кратна зоряна система, що складається з трьох компонентів: α Cen А, α Cen В і Проксима Центавра, яка зазвичай розглядається відокремлено.

Компоненти А і В за всіма своїми астрофізичним параметрам схожі з нашим світилом - Сонцем, вони знаходяться в близьких спектральних класах і схожі за розмірами. Більш того у зірки α Cen В є землеподібну планета. Проксима ж - червоний карлик, є найближчою до нас зіркою, розташованої всього в 4,24 світлових років від Сонця.

Найяскравішим світилом, видимим з середніх широт є зірка ν Cen (Менкент). Зірка має яскравість в 2,1 зоряних величин і може бути легко знайдена, якщо продовжити на Південний Схід пряму, що сполучає Віндематрікс (ε Vir) і Спік (α Vir).

Об'єкти далекого космосу, видимі з середніх широт

Сузір'я Центавр надзвичайно багато об'єктами далекого космосу, але спостерігачеві з Північної півкулі з усього цього різноманіття є всього два. Одне з них - найяскравіше кульове скупчення NGC 5139, з давніх часів відоме як ω Cen.